رئیس دانشگاه امیر كبیر:

دانشگاهیان نقش کلیدی در جبهه ها داشتند

دانشگاهیان نقش کلیدی در جبهه ها داشتند به گزارش زارا رئیس دانشگاه امیرکبیر با اشاره به اینکه انقلاب ما انقلاب جوانان بود، اضافه کرد: حفظ انقلاب هم عموما به دوش جوانان بود و در جبهه ها جوانان فعالیت کردند و دانشگاهیان نقش کلیدی داشتند و بهترین افرادی بودند که می توانستند بعنوان فرمانده یا مهندس عمل کنند.


دکتر احمد معتمدی در گفتگو با ایسنا، در آستانه شروع سال تحصیلی و همزمانی آن با هفته دفاع مقدس، با اشاره به نقش، یاد و خاطره شهدا در آموزش عالی دوران فعلی اظهار نمود: خیلی مهم می باشد که بدانیم جایگاه و نقش وتاثیر شهدا در تاریخچه دانشگاه چه بوده است. دانستن این تاریخچه به جوانان ما کمک می نماید تا آنها بدانند که علاوه بر وظیفه اصلی خود یعنی درس خواندن و تبدیل شدن به یک فرد باسواد در حوزه دانشگاهی، باید با مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه آشنا باشد و هرچه این آشنایی بیشتر باشد، جوان دانشگاهی می تواند نقش موثرتری در جامعه ایفا کند.
دکتر معتمدی اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس خیلی از جوانان هم در جبهه بودند و هم به تحصیل خود می پرداختند. در آن زمان از میان ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دانشجوی دانشگاه امیرکبیر، این دانشگاه بیشتر از ۹۰ شهید جبهه و جنگ تقدیم انقلاب کرد. البته نظام آموزش عالی هم خویش را با شرایط تطبیق داده بود.
وی ضمن اشاره به ثبت خاطرات دوران دفاع مقدس اظهار نمود: ثبت این خاطرات جهت انتقال به نسل آتی ضروریست و یک تیم محقق باید راجع به بدنه ای که از دانشگاه به جبهه رفته اند، در ابعاد مختلف تحقیق کند.
حجت الاسلام سید مهدی میراحمدی مسئول نماینده نهاد رهبری در دانشگاه امیرکبیر در گفتگو با ایسنا در خصوص خصوصیت شهدایی که از بدنه دانشگاه وارد جبهه ها شدند اظهار داشت: نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که انقلاب اسلامی کشور ما در تمامی عرصه ها یک انقلاب مردم محور است. در عرصه دفاعی و امنیتی هم مردمی است. چونکه اگر مردمی نبود، نمیتوانست در مقابل ابرقدرت ها و قدرت های غرب و شرق دوام آورد.
وی ادامه داد: در ۵ قرن گذشته، مساحت کشور از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر مربع به یک میلیون و ۷۰۰ هزار کیلومتر مربع رسیده است و هر کدام از حکام با کوچک ترین حمله ای که به کشور می شد، بخشی از کشور را از دست داده اند چونکه بنیان آنها مردم محور نبوده است.
حجت الاسلام میراحمدی تصریح کرد: انقلاب ما مردمی بود و در حمله ای که از شرق و غرب بود، مردم به صحنه آمدند. در این ۸ سال دفاع مقدس قریب به ۲۲۶ هزار نفر شهید شدند که بخشی از آنها از جامعه دانشگاهی بودند و بیشتر از چند هزار نفر شهید دانشگاهی دادیم.
وی افزود: حدود ۹۰ نفر از این شهیدان مختص دانشگاه امیرکبیر بودند. این شهدا دانشجویانی بودند که از نظر درسی شرایط خوبی داشتند واگر شهید نمی شدند جزء اعضای هیات علمی می شدند. البته این شهدا بر مبنای مسئولیتی که داشتند، به جبهه می رفتند.
مسئول نماینده نهاد رهبری در دانشگاه امیرکبیر اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس همه از اقشار مختلف بودند و این درهم تنیدگی سبب شد ذره ای از خاک وطن به دشمن داده نشد. به برکت این شهدا امروزه کسی فکر حمله به ایران نیست. اما جنگ تمام شدندنی نیست، و دشمن استراتژی خویش را تغییر می دهد. اگر دشمنی نداریم که حمله کند، جنگ اقتصادی وجود دارد. امروز عده و عده دشمنان ما متفاوت شده و نوع رزمندگان و نوع پشتیبانی ما هم باید متفاوت شود و همه مردم در عرصه های مختلف یک رزمنده و مدافع باشند. ما در جهاد علمی اساتید و دانشجویانی داریم که با همین نگاه فعالیت می نمایند و امروز محیط دانشگاه ما، برای آرمان های بالاتر و والاترعرضه دفاع مقدس است.
منبع:

1400/06/31
12:15:10
0.0 / 5
192
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , دانشگاه , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
زارا ZARA

زارا

فروش برند زارا

zarakala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زارا محفوظ است